Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Dedal i Ikar - Problematyka

Mit ukazuje konflikt pomiędzy młodością i dojrzałością. Idealistycznie nastawiony do życia Ikar, szczęśliwy i beztroski, ginie od nadmiaru ciepła, które roztapia wosk na jego skrzydłach. Z drugiej zaś strony mamy statecznego Dedala. Obeznany z życiem i prawami fizyki rzeźbiarz nie daje się ponieść powiewowi wolności i szczęśliwie dolatuje do celu. Widzimy tu więc konieczność szukania złotego środka między fantazją a realizmem.

Dedal wydaje się ucieleśnieniem takiego centrum. Jako artysta dokonuje wielu niezwykłych rzeczy, wśród nich są skrzydła na których można wzbić się w powietrze. Jako człowiek praktyczny potrafi też powściągnąć euforię i konstruktywnie korzystać ze swoich talentów i z życia.

Postać Ikara jest natomiast tyle bezmyślna, co tragiczna. Można powiedzieć, że realizując potrzebę lotu, czyli szczęścia, wpadł w sidła, które zawsze będą czyhać na śmiałków i marzycieli. Naznaczył w ten sposób piętnem nieodpowiedzialności całe rzesze idealistów.